Dňa 18.6.2024 sa na našej škole v ŠKD konalo zážitkovo-oddychové popoludnie, kde si mohli vyskúšať deti II., III., IV. a VI. oddelenia detskú jogu a tak niečo urobiť aj pre svoje zdravie. Cvičenie si užili v krásnom prostredí pod stromami čerešní s pani vychovávateľkou Hildou Homolyovou.
Byť gramotný dnes neznamená iba vedieť písať a čítať. Každý deň sa stretávame s rôznymi podobami gramotnosti. Čitateľská, kultúrna, pohybová, matematická, počítačová, informačná....No a tiež finančná. A práve tá posledná bola predmetom dnešného tematického dňa, spojená so súťažou „ Kam sa mince kotúľajú“. Zámerom súťaže bolo podporiť rozvoj matematických zručností a vzbudiť u žiakov záujem o problematiku finančnej gramotnosti. Skvele v tom pomohla edukatívna hra – Obchod, ktorá je vhodným prostriedkom na vykonávanie prvých matematických cvičení, žiaci môžu realizovať nákup a predaj pomocou mincí a bankoviek.
Ráno sa park pred našou budovou premenilo na veľké „nákupné centrum.“ Súťažili 2-členné družstvá, ktoré sa skladali z našich druhákov, tretiakov a štvrtákov. Aktivita pozostávala z predaja a nákupu tovaru za naše peniaze čsa – čky. Manažéri a asistenti predaja vytvorili 11 obchodov. Po prevzatí tovaru a vkladu čsa-čiek si upravili stoly na obchody, vyložili tovar, cenovky a predaj sa mohol začať. Žiaci predávali a nakupovali plyšové hračky, ktoré už nepotrebujú, zavadzajú im v skrini a chceli by nových majiteľov Zákazníci mali k dispozícii 10 € čsa -čiek, za ktoré mohli nakupovať. O víťazstve rozhodla inventúra, ktorá sa vykonala po zatvorení obchodného centra v jednotlivých obchodoch. Nikto však neodišiel naprázdno, všetci boli odmenení. Žiaci získali medailu i pokladničky. Najzdatnejším sa ukázalo družstvo 2.A triedy v zložení Klaudii Kočíkovej a Sebastiána Nagya, na druhom mieste sa umiestnili žiaci 3.A triedy a tretie miesto sa podarilo vybojovať žiakom 3.D triedy.
Sme radi, že touto aktivitou sa u žiakov prejavil zmysel pre zodpovednosť, sebareflexiu, empatiu, ohľaduplnosť a čestnosť. Deti odchádzali domov s úsmevom na tvári, spokojné a šťastné. Aktivita proste na jednotku!
Poďakovanie patrí Mgr. E. Mižákovej a žiackemu parlamentu ktorí, nám vyšli v ústrety a pomohli vyzbierať zabudnuté hračky od žiakov 2. stupňa ako aj Mgr. Lucii Baško a Mgr. Zuzane Beržiovej za organizáciu tohto tematického dňa.
V stredu 12. júna sa všetci piataci našej školy spoločne vybrali na školský výlet do Starej Ľubovne. Nebol to len taký obyčajný výlet. Bol to výlet do minulosti. Akoby piataci nasadli do stroja času a presunuli sa do starodávnych čias. Svoje objavovanie časov dávno minulých začali v centre Starej Ľubovne, v dome mešťana. Mali možnosť vidieť a zažiť, ako sa mešťanom v ich domoch žilo, ako pracovali, varili, jedli i akým remeslám sa venovali. A aby z domu neodišli naprázdno, vyrazili si vlastnú mincu so symbolom tohto mesta. Ďalšou zastávkou stroja času bol Ľubovniansky hrad - rozprávkový hrad, v ktorom žiaci nie len obdivovali stredoveké cennosti, ale plnili aj rôzne úlohy, hľadali indície, ktoré ich napokon doviedli do úspešného konca. Veľkým zážitkom bolo predstavenie sokoliarskeho umenia. Po stopách minulosti pokračovali piataci ďalej - do skanzenu, kde spoznali pravý opak hradného života - život sedliaka na dedine. Pozreli si drevený kostolík, richtárov dom, zasadli do starých školských lavíc vo vidieckej škole, ale zapráskali si aj pastierskym bičom.
Poslednou zastávkou bol stredoveký tábor a oboznámenie sa so životom vojakov v tej dobe. Žiaci si mohli vyskúšať lukostreľbu, jazdu na koni a pozrieť tamojšiu mini Zoo. Pomyslenú bodku za výletom do minulosti dala strela vystrelená zo stredovekého katapultu.
“Keď raz budem dospelý, budem ako Ty”- aj takáto veta odznela počas exkurzie na Hasičskej stanici v Moldave nad Bodvou, ktorú navštívili deti z ŠKD našej ČSAčky počas troch dní za sebou. Veru, všetky deti sa veľmi tešili a túto príležitosť si nenechali ujsť. Celá exkurzia prebiehala v dobrej nálade a príjemnej spoločnosti hasičov, ktorí trpezlivo a ochotne venovali svoj voľný čas deťom, aby ukázali aspoň časť ich náročného a krásneho povolania. Boli to naozaj skvelé popoludnia. Milí hasiči, poslanie, ktoré plníte je veľmi dôležité, potrebné a ušľachtilé. Ďakujeme!
Aj keď diktáty nepatria medzi najobľúbenejšie činnosti žiakov, nájdu sa aj takí, ktorým sa v ich písaní výnimočne darí.
Dňa 13.6.2024 sa v našej škole uskutočnila súťaž „Neomylné pero“. V jednotlivých ročníkoch sa hľadal najlepšie píšuci žiak diktátu. Pani učiteľky vybrali z každej triedy troch žiakov, ktorí si navzájom porovnávali svoje vedomosti.
Víťazi ročníkov:
1. ročník: Diana Andóová 1.C
Čestné uznanie: Klaudia Matisová 1.B, Annamária Haľková 1.C
2. ročník: Viktória Kraus 2.B
Čestné uznanie: Viktória Vranai 2.B
3. ročník: Nicol Ladžon 3.B
4. ročník: Nina Gajdošová 4.B
Výherkyniam srdečne blahoželáme!
Organizátori súťaže Mgr. V. Komjátiová a Mgr. K. Bérešová ďakujú za pomoc pri diktovaní a následnej kontrole 42 diktátov PaedDr. Z. Debnárovej, Mgr. M. Lovászovej, Mgr. L. Baško, Mgr. A. Sedlákovej, Mgr. Z. Beržiovej, Mgr. E. Szabóovej, Mgr. H. Szabóovej a Mgr. M. Sásikovej .
Kvapky dažďa sprevádzali druhákov celú cestu, ale ani to ich neodradilo vybrať sa na výlet do Betliara. Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Žiaci mali možnosť vidieť expozíciu Múzeum Andrássyovcov v priestoroch bývalých apartmánoch grófskej rodiny. Prezreli si expozíciu egyptológie, expozíciu exotických trofeí a nádhernú knižnicu. Aký by to bol výlet bez nákupov suvenírov?! Síce za nepriaznivého počasia, ale s o to krajšími zážitkami sa vracali žiaci domov.
Dňa 12.6.2024 sa všetky triedy prvého ročníka zúčastnili ich prvého školského výletu do Košíc. V bábkovom divadle navštívili predstavenie Pinokio. Pokračovaním ich výletu bola návšteva ZOO. Počasie výletníkom prialo a plní zážitkov sa šťastne vrátili domov. Ďakujeme za pomoc našim pani vychovávateľkám Eve Tárczyovej a Diane Kováčovej.
V pondelok ráno 10.06.2024 sme sa trieda 5.C vybrali spoločne vlakom z Košíc do Vysokých Tatier. Vystúpili sme na stanici Štrba, kde sme sa Ozubnicovou železnicou presunuli do nášho cieľa s názvom Štrbské Pleso. Toto pleso je pozostatkom ľadovcovej činnosti, ktoré patrí k najviac vyhľadávaným v Tatrách. Dnes si atmosféru tohto plesa môžeme užiť z brehu Náučného chodníka Štrbské Pleso. Počasie začalo byť upršané, tak sme si z tašiek vytiahli naše pršiplášte a pokračovali ďalej. Napriek tomu sme spoznávali okolie a urobili si čo najviac fotiek. Pobudli sme tu nejakí čas a rozhodli sme sa využiť náš plán B a presunúť sa do Starého Smokovca. Keďže presuny vlakom nám nerobili žiaden problém, tešili sme sa na ďalšiu jazdu a krásu tatranskej prírody sme mali možnosť vidieť takmer dokonale. V Starom Smokovci sme si dali menšiu prechádzku a už sme sa nevedeli dočkať návštevy Triklandie. Ako prvé sme absolvovali krátku inštruktáž k BOZ a potom šup-šup objavovať jedinečné miestnosti, ktoré galéria trick-artu a optických ilúzií ponúka. Takže cesta k zábave sa práve mohla začať. Triklandia obsahujú 30 trick-artových obrazov, rozšírenú (augmented) realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a iné. Po objavovaní a vybláznení sme sa naspäť vrátili do Štrbského Plesa, kde sme si nakúpili rôzne suveníry. V Štrbe sme čakali na náš vlak, ktorý mal niekoľko minútové meškanie, tak svoj voľný čas sme využili na chutné občerstvenie. Cesta domov bola opäť veľmi zábavná. Náš kolektív triedy bol celý deň veselí a šťastní. Odnášame si iba samé pekné zážitky a tešíme sa na ďalší spoločný výlet.
V pondelok, 10.6., sa žiaci 5.A a 5. B triedy rozhodli stráviť v príjemnom prostredí športového areálu Alpinka v Košiciach. Žiaľ, počasie im neprialo a tak množstvo atrakcií, ktoré tento areál ponúka nevedeli naplno využiť.
Čakali ich tam však skúsené animátorky, ktoré aj v smutnom počasí dokázali vyčarovať úsmev na tvárach piatakov. Súťaže a aktivity si žiaci užili, zasúťažili si a zabavili sa.
Dňa 10.6.2024 sme na našej škole privítali hostí z DSS Večné deti na Kreatívnom workshope “Tvorme spolu”, ktorý sa uskutočnil vďaka podpore grantového programu Nadácie Orange Digitálna budúcnosť 2023/2024.
Spoločnými tvorivými aktivitami s 3D perom sme rozvíjali kreativitu a manuálne zručnosti. Tento workshop bol zameraný na podporu inklúzie, medziľudských vzťahov a vzájomného rešpektu medzi účastníkmi. Snažili sme sa vytvoriť prostredie, kde si všetci mohli užiť tvorivý proces, zdieľať svoje nápady a skúsenosti, a zároveň rozvíjať svoje technické a umelecké zručnosti.
Na worshope sa zúčastnili aj naše žiačky: Nella Gregová, Michaela Boková, Jesica Baloghová (8.B), Vivien Szanyiová, Erika Graciková (9.A), Eva Mižaková, Liana Rybárová a Brigitta Bartók (9.B). Ďakujeme všetkým za príjemnú spoluprácu Mgr. Soni Maléterovej za tvoprivý prístup a Mgr. Eve Mižakovej za organizáciu workshopu.
Vážení rodičiam radi Vás informujeme o zaujímavom projekte Multifunkčného centra pre deti a mládež, ktoré Vás srdečne pozýva na spustenie celosvetovej iniciatívy pod záštitou OMEP:
Projekt "Toy Library" - „Knižnica hračiek“ je celosvetová iniciatíva, ktorá poskytuje deťom prístup k rôznorodému sortimentu hračiek, podobne ako knižnica poskytuje prístup ku knihám.
Ide o miesto, kde si „všetky deti“ môžu požičať hračky na istý čas, aby sa s nimi mohli hrať a rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti.
Cieľom tohto projektu je prostredníctvom „hry“ podporovať kreativitu, učenie a sociálnu interakciu detí.
Kde:12.júna 2024
Kedy: so začiatkom o 16:00 hod.
Multifunkčné centrum pre deti a mládež Moldava nad Bodvou Hlavná 60, Moldava nad Bodvou
Program:
"TOY LIBRARY" - predstavenie projektu
"ZELENINKOVANIE" - zážitkové vzdelávanie
"HRA v živote dieťaťa" - voľná diskusia so psychologičkou Jankou Kreškóciovou
OMEP Sverige @MALÝ ŠEFKUCHÁR bez čapice @International Toy Library Association
Medzinárodný projekt eTwinning s názvom "SYMMETRY AROUND US" nás spojil s kamarátmi z piatich rôznych krajín, a už štvrtý mesiac spoločne objavujeme krásu a význam symetrie v našom každodennom živote.
Ďalšou úžasnou aktivitou bolo vyrábanie náramkov priateľstva. Najprv sme sa vybrali spoločne "shoppingovať" a potom si každý žiak vytvoril náramok s jedinečným symetrickým vzorom a tieto náramky sme zdieľali s deťmi z našich partnerských škôl. Týmto spôsobom sme si nielen precvičili naše manuálne zručnosti a kreativitu, ale aj posilnili priateľské väzby naprieč hranicami.
Na projekte eTwinning "SYMMETRY AROUND US" pracuje Mgr. Gabriela Šoffa so žiačkami zo 6.C a nové zážitky a vedomostí zdieľajú s rovesníkmi z Turecka, Rumunska, Gruzínska a Jordánska.
Naplánovanú turistickú vychádzku nám síce dážď zrušil, ale ani počasie nás neodradilo od toho, aby sme mali skvelý deň.
Útočisko sme našli v Multifunkčnom centre pre deti a mládež Moldava nad Bodvou v knižnici, kde sa nás ochotne ujali a pripravili pre nás zaujímavý program. Deti mali možnosť zúčastniť sa rôznych aktivít a dozvedeli sa veľa nového.
Po návšteve knižnice sme sa presunuli na bowling, kde sme sa výborne zabavili. Deň sme zavŕšili výbornou pizzou a kofolou.
Napriek daždivému počasiu sme sa všetci vrátili zmoknutí, šťastní a spokojní.
Naši žiaci sa opäť zúčastnili medzinárodnej súťaže Matematický klokan, ktorá testuje ich logické myslenie a matematické zručnosti. Je výbornou príležitosťou pre žiakov zábavnou formou vyskúšať svoje matematické schopnosti a porovnať ich s ostatnými rovesníkmi.
Aj tento školský rok 115 žiaci súťažili v rôznych kategóriách podľa ročníkov a s nadšením sa pustili do riešenia zaujímavých úloh.
Za 1.stupeň súťažilo 87 žiakov našej školy. Z nich sa úspešnými riešiteľmi stali Klaudia Bábová a Lucia Schmotzerová z 3.A, Tomáš Bačo z 3.C, Viktória Jasečková zo 4.B a Maroš Paranič zo 4.A triedy. Najúspešnejším riešiteľom bol Marko Mihalič z 1.B triedy, ktorý sa umiesnil na 1.mieste.
Traja žiaci 2.stupňa dosiahli vynikajúce výsledky a stali sa úspešnými riešiteľmi, Róbert Kmecko a Tamara Šimonová zo 6.C a Martin Pleva z 9.A.
Ich úspech je dôkazom ich tvrdej práve a talentu, ako aj kvalitnej prípravy, ktorú im poskytli naši učitelia. Gratulujeme všetkým účastníkom a tešíme sa na ich ďalšie úspechy v budúcnosti.
Ďakujeme pani učiteľkám Mgr. Gabriele Šoffa a Mgr. Helene Szabóovej za organizáciu tejto súťaže na našej škole.
Čo zažili šiestaci na školskom výlete? Keď si prečítate ich báseň, všetko sa dozviete.
Na šiesty a siedmy jún sme sa tešili,
všetci sme sa na školský výlet chystali.
Demänovská dolina nás čakala,
všetkých šiestakov s radosťou privítala.
V oranžovej mikine
išli sme do jaskyne.
Slnko sa už schovalo,
ale nás to neodradilo.
Vonku nás dážď sprevádza,
nám to vôbec neprekáža.
Lesný vzduch nám pomáha,
hotel sa už otvára.
Šiestaci sa radujú,
niektorí hostia sa sťažujú.
Dominika program chystá,
zábava je večer istá.
Loptové hry sme si zahrali,
potom sme sa v izbách ešte rozprávali.
V noci sme si oddýchli,
na piatok sme sa tešili.
Vrbické pleso a Ostredok nás ešte čakali,
ale veľké kvapky dažďa nás odtiaľ vyhnali.
V Liptovskom Mikuláši sme sa zdržali,
veľa zábavy sme si tam užili.
Výlet sa nám vydaril,
kamarátstva upevnil.
Zažili sme krásne chvíle,
pre každého z nás sú milé.
Neopakovateľné zážitky, upevňovanie vzťahov v triednom kolektíve, 3 skvelé dni strávené v kruhu spolužiakov, bohatý a zaujímavý program, nádherné prostredie Pienin.......
Áno, takýto bol školský výlet žiakov 8. ročníka, ktorí v termíne od 5.6.2024 – 7.6.2024 spoznávali krásy Slovenska – kultúrne pamiatky, prírodné bohatstvo a čarovné zákutia Pieninského národného parku.
Náš výlet sme začali návštevou Ľubovnianskeho hradu. Oprášili sme si vedomosti z histórie a literatúry – hrad sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. Prehliadku hradu obohatilo aj zaujímavé vystúpenie sokoliarov. Po prehliadke hradu sme si prezreli Ľubovniansky skanzen – národopisnú expozíciu v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu Spiša a Šariša. Spolu tu je 15 domov a gréckokatolícka drevená cerkev z roku 1833. V poobedňajších hodinách sme sa vybrali na krátku prechádzku k minerálnemu prameňu Ľubovnianka, venovali sme sa športovým aktivitám a večer sme sa zabavili na diskotéke.
V srdci malebných Pienin nemožno obísť kartuziánsky kláštor, ktorý vďaka nápaditej červenej streche dostal pomenovanie Červený kláštor. Ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície, mimoriadne vzácny herbár „lietajúceho mnícha“ Cypriána z roku 1766. V poobedňajších hodinách sme zažili nádhernú plavbu drevenými plťami po Dunajci. Skvelí a vtipní goralskí sprievodcovia sa o nás skvelo starali a odnášali sme si nezabudnuteľné zážitky. Vo večerných hodinách sme relaxovali v bazéne, hrali spoločenské hry a športové aktivity, ktoré ponúkal hotel Sorea.
V piatok sme sa vybrali do Viktóriiných záhrad s najväčším bludiskom v strednej Európe v starej Ľubovni. Sympatické historické centrum mesta Stará Ľubovňa bol skvelým miestom na nákupy darčekov a drobných suvenírov pre blízkych a priateľov.
Boli to nádherné tri dni s nespočetnými zážitkami. Vaše triedne pani učiteľky sa už teraz tešia na ďalšie spoločné aktivity. Určite ich bude ešte dosť!
Dňa 06.06.2024 sa na našej škole v spolupráci s Multifunkčným centrom pre deti a mládež a Mestským športovým klubom Moldava nad Bodvou uskutočnil 2. ročník letného športového viacboja v kategórii žiakov 5. - 9. ročníka. Súťažilo sa v štyroch disciplínach: skok do diaľky z miesta štafetovou formou, štafetový beh 50 m, hod plnou loptou – 2 kg a vytrvalostný beh s loptičkami.
Naši žiaci súťažili v 2 kategóriách a vybojovali si krásne umiestnenia:
5. ročník - 2.miesto – Chiara Gedeonová, Diana Asztalosová, Melissa Halászová, Andreas Molnár, Damian Kajča, Tomáš Bačo
9. ročník - 1. miesto – Sofia Weiserová, Kitty Péter, Veronika Vasilisková, Roland Tima, Miroslav Granát, Sebastián Rigó
Ďakujeme všetkým našim šikovným žiakom. Ďakujeme pani učiteľke Mgr. Tatiane Takáčovej za vydarenú organizáciu súťaže a prípravu žiakov a Edine Takácsovej za pomoc pri vyhodnocovaní športových disciplín.
Dňa 6.6. 2024 sa žiaci 4.A a 4.D triedy zúčastnili posledného spoločného výletu a to spoznávaním krás Slovenska v Zádielskej doline, ktorá sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu. Súčasťou doliny je približne 3.8 km dlhá monumentálne krasová tiesňava nazývaná ako Zádielska tiesňava, ktorá vznikla neúnavnou činnosťou vody, ktorá si milióny rokov hľadala cestu vápencovitými útvarmi. Ešte pred vstupnou bránou do tiesňavy sme obdivovali na Slovensku najvyšší vežovitý 105 m vysoký skalný útvar Cukrovú homoľu. Na náučnom chodníku sa okolo nás týčili vápencové kolmé steny, skalné bralá a skalné útesy Slovenského krasu. Na konci tiesňavy sme si oddýchli v Zádielskej chate, kde sme sa občerstvili, osviežili. Výlet dopadol na 1*, počasie nám prialo a nechýbala ani dobrá nálada. Žiaci ukončili svoj posledný výlet na 1. stupni ZŠ obohatení zážitkami, zároveň si upevnili vzťahy medzi triedami. 😊